Kluby i kręgi harcerzy wodnych [37]
Wraz ze wzrastającym doświadczeniem instruktorów struktura organizacyjna pionu wodnego rozrastała się o nowe ogniwa. Powstawały one w rezultacie wzbogacania oferty programowej pionu, a także dzięki nawiązywaniu współpracy z pokrewnymi programowo organizacjami, takimi jak:
Harcerski Klub Żeglarski „Wodnik” przy KCh ZHP w Rzeszowie, w latach 1970 – 1990
Klub został utworzony z inspiracji dh. W. Brzechowskiego, w trakcie posiedzenia inaugurującego działalność Zespołu Pilota i zarejestrowany w dniu 9.03.1970 w Rzeszowskim Okręgowym Związku Żeglarskim. Ostateczną nazwę „Wodnik” i logo klubu przyjęto na posiedzeniu zarządu w dniu17.04.1974. Pierwszym komandorem klubu był wnioskodawca, a od 1971 funkcję tę pełnił z urzędu pilot chorągwi. HKŻ „Wodnik” był najliczniejszym klubem okręgu, o wszechstronnej i dynamicznej działalności.
Harcerski Klub Motorowodny i Narciarstwa Wodnego przy KCh ZHP w Rzeszowie
Prekursorem specjalności motorowodnej w rzeszowskiej chorągwi ZHP i założycielem klubu motorowodnego (15.11.1973) był phm. Ryszard Korzeniowski (morski sternik motorowodny, instruktor motorowodny, sternik jachtowy, instruktor żeglarstwa), jeden z pierwszych wykładowców na teoretycznych kursach żeglarskich w rzeszowskim harcerstwie. Klub stanowił formalne ogniwo Polskiego Związku Motorowodnego, umożliwiające szkolenie sterników motorowodnych głównie dla potrzeb harcerskiego ratownictwa wodnego. Funkcję prezesa klubu sprawował z urzędu pilot chorągwi.
Harcerski Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy KCH ZHP w Rzeszowie (1971 – 1985).
Problem bezpieczeństwa zajęć na wodzie, a także funkcjonowanie służby ratowniczej na akwenach było pierwszoplanową, fundamentalną troską instruktorów Zespołu Pilota. Dzięki takiemu podejściu, w ciągu omawianego dwudziestolecia działalności wodnego pionu rzeszowskiej chorągwi, nie wydarzył się ani jeden tragiczny wypadek, tak na śródlądziu jak i na morzu.
Zarząd Wojewódzki WOPR w Rzeszowie, na wniosek Komendy Chorągwi ZHP, uchwałą nr 1/71 z dnia 7.04.1971 przyjął KCH ZHP na członka wspierającego.
Początkiem działalności było intensywne szkolenie ratowników wodnych, których deficyt na rzeszowszczyźnie był alarmujący. Dużym wysiłkiem wyszkolono w latach 1971 - 74 aż 151 młodszych ratowników, a w ciągu 15 lat działalności oddziału aż 406 młodszych ratowników z chorągwi i spoza ZHP.
Sekretarz generalny WOPR W. Płóciennik, obserwując w sierpniu 1974 roku działalność harcerskiego WOPR na Jeziorze Solińskim, ocenił wysoko aktywność harcerskich ratowników. W wyniku takiej oceny ZG WOPR przyznał im II miejsce w ogólnokrajowym konkursie "Kąpiemy się bezpiecznie".
Pismem L. dz. 2537/74 z dnia 4.11.1974 Komenda Chorągwi ZHP wystąpiła do Zarządu Wojewódzkiego WOPR z wnioskiem o utworzenie harcerskiego oddziału WOPR. Zarząd Wojewódzki WOPR na swym posiedzeniu w listopadzie 1974 roku powołał Harcerski Oddział WOPR przy KCH ZHP w Rzeszowie. Oddział liczył wówczas 130 harcerzy w 8 drużynach i obejmował opieką też ratowników spoza ZHP, albowiem w Rzeszowie nie było wówczas oddziału WOPR.
Pierwszą spektakularną imprezą ratowniczą były Centralne Zawody Sprawnościowe Harcerskich Drużyn WOPR (patrz: "Imprezy Centralne").
Szczególnie ważne i różnorodne zadania wykonywali harcerscy ratownicy na obszarze Jeziora Solińskiego w ramach Operacji „Bieszczady 40”. Ilustruje to fragment raportu z 1975 roku, przesłany do Sztabu Operacji B40 w Ustrzykach przez pełnomocnika wojewody rzeszowskiego : "5 jednostek ratowniczych /motorówek/ z pełną obsadą /sternik plus 2 ratowników/ pełniło systematycznie służbę patrolową przez okres wakacji, do dyspozycji był lekarz z zapasem lekarstw i serwis techniczny, wszystko dostępne bezpłatnie dla zgłaszających się turystów, udzielono 321 porad lekarskich, prowadzono 2 kąpieliska strzeżone dla turystów, wydano 86 kart pływackich, prowadzono patrole WOPR po wydzielonym akwenie jeziora i ściśle współpracowano z organami MO, przydzielano harcerskich ratowników na motorówki MO. Przeprowadzono pełne zabezpieczenie IV Harcerskich Mistrzostw Żeglarskich w klasie CADET, odbywających się na Jeziorze Solińskim".
Wobec skurczenia się obszaru działania (zamulony, wyłączony z użytkowania zalew w Rzeszowie, Jezioro Solińskie poza granicami chorągwi), dnia 18.12.1985 na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu HO WOPR rozwiązano oddział.
Harcerski Klub Płetwonurków „Barakuda” przy KCh ZHP Rzeszów, 1978 – 1990
Utworzony z inicjatywy hm. Henryka Brzozowskiego, który był też jego prezesem, klub spełniał ograniczoną rolę popularyzatorską i pomocniczą w ratownictwie wodnym. Ograniczenia wynikały z dużych wymagań sprzętowych i kadrowych związanych z tego rodzaju działalnością.
Morski Krąg Instruktorski im. gen. Mariusza Zaruskiego przy KCH ZHP w Rzeszowie, 1983 – 1990
Powołany przez pilota chorągwi dnia 20.02.1983, początkowo nazwany Morskim Kręgiem Instruktorskim, działał pod przewodnictwem hm. Wojciecha Brzechowskiego. W roku 2000, w warunkach zmienionej sytuacji politycznej, krąg przyjął pierwotnie planowaną nazwę: Harcerski Krąg Morski im. gen Mariusza Zaruskiego przy KCH ZHP, Ognisko w Rzeszowie. W okresie swej świetności (1983) liczył 71 członków. Pod doświadczonym i prężnym kierownictwem zasłynął oryginalną, niekonwencjonalną działalnością, której sztandarowymi przedsięwzięciami były akcje: „Pamięć”, „Zaruski”, „Dzwon z Twoim sercem”, „Serce dla Chersonia". Krąg wydawał biuletyn historyczno-kronikarski o tytule "IJB".
Zmiany pokoleniowe sprawiały, że mimo współpracy z Klubem Seniorów KCh, w sposób naturalny malała liczebność i aktywność kręgu. Wreszcie dnia 27.05.2000 na Sejmiku Pokoleń Harcerskich Żeglarzy Morskich w Warszawie, zorganizowanym przez dh. hm. W. Brzechowskiego, nastąpiło wznowienie działalności historycznego Harcerskiego Kręgu Morskiego. Jego komandorem został wybrany hm. W. Brzechowski, który został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem „Za zasługi dla ZHP” i Krzyżem Kawalerskim OOP.
Harcerski Krąg Instruktorów Wodnych ”Tataraki”przy Komendzie Hufca ZHP w Rzeszowie w 1990 r
Utworzony w 1984 roku przez hm. Wiesława Krymskiego, miał być alternatywą dla Morskiego Kręgu Instruktorskiego. Praktycznie nie odegrał jednak aktywnej i znaczącej roli.
Serwis społecznościowy ”nasza-klasa.pl”
Korzystając ze wspaniałych możliwości w odnajdowaniu i utrzymywaniu kontaktów z dawnymi kolegami jakie oferuje polska witryna społecznościowa "nasza-klasa.pl", byli członkowie obozów żeglarskich Rzeszowskiej Chorągwi ZHP utworzyli na niej swoją stronę Harcerski Klub Żeglarski "Wodnik" Rzeszów, która jest dostępna pod adresem http://nasza-klasa.pl/school/73614.
37 - | A ZHP R, ZP, T.12, Kluby i kręgi. |